Trwa ładowanie strony...

Powrót Blog ekspercki

14 październik 2015

MES

Tagi

Powrót Blog ekspercki

14 październik 2015

MES

Jak to się ma do ERP? Jak radzić sobie z obostrzeniami producentów w obszarze ingerencji z zewnątrz w obszar elektroniki?

Zaletą najbardziej rozbudowanych systemów klasy ERP jest posiadanie szeregu dodatkowych funkcjonalności obejmujących różne obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa. Impuls EVO zawiera kilkanaście  takich aplikacji. Rozszerzają one standardową funkcjonalność systemu ERP/MRPII – od Elektronicznej Akceptacji Faktur, poprzez Portal Pracowniczy, Zarządzanie Projektami, Zarządzanie Magazynem Wysokiego Składowania (WMS), po rozwiązania stricte produkcyjne, jak np. system MES. To ostatnie - oprogramowanie MES - jest szczególnie atrakcyjne dla przedsiębiorstw z branży przemysłowej, dla których istotne jest pozyskiwanie szybkiej i kompleksowej wiedzy o procesach realizowanych z dokładnością do poszczególnych maszyn i pracowników. Daje ono możliwość realizacji całej produkcji od planu, poprzez fizyczną realizację i rejestrację danych na produkcji, raporty i analizy z każdego miejsca na produkcji, normatywy ustalone w przedsiębiorstwie aż po kalkulację, wysyłkę i wyniki finansowe.

Jednym z elementów decydujących o użyteczności oprogramowanie klasy MES jest zakres i jakość danych, jakie trafiają do systemu. Wymiernym utrudnieniem w procesie pozyskiwania danych dotyczących pracy poszczególnych maszyn często stają się obostrzenia producenta w obszarze ingerencji z zewnątrz w obszar elektroniki. Wynika to z uwarunkowań gwarancyjnych, ale nie tylko. Można sobie z tym jednak poradzić. Rozwiązaniem, które stosujemy w przypadku rozwiązań MES w ramach systemu Impuls EVO jest samodzielne pobieranie takich danych z pominięciem autonomicznego oprogramowania maszyny. Jedną z wielu metod, których używamy jest odczytywanie bezpośrednio styków elektrycznych lub dobudowanych czujników z wykorzystaniem popularnych w przemyśle koncentratorów danych lub sterowników PLC połączonych w sieć, które dostarczę. Pozwala to na natychmiastowe zasilenie naszego oprogramowania niezbędnymi danymi. Osobom zarządzającym sferą produkcyjną pozwala to na dwojaką analizę przetworzonych na tej bazie informacji. Po pierwsze to bieżąca obserwacja postępu pracy z dokładnością nie tylko do gniazda ale również do poszczególnego urządzenia. Z drugiej strony to możliwość tworzenia zbiorczych, długookresowych analiz. 

Komunikat cookies

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu dostosowania się do Twoich preferencji oraz w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania strony www.