Trwa ładowanie strony...

Powrót Blog ekspercki

Ireneusz Krak
Dyrektor ds. Rozwoju i Serwisu Aplikacji

08 grudzień 2014

Rozwiązania dedykowane produkcji

Tagi

mes erp ekspert

Powrót Blog ekspercki

Ireneusz Krak
Dyrektor ds. Rozwoju i Serwisu Aplikacji

08 grudzień 2014

Rozwiązania dedykowane produkcji

Rozwiązania dedykowane produkcji – takie jak np. MES - wraz z ERP coraz częściej współtworzą platformę informacyjną wspierającą podejmowanie decyzji. Integracja następuje nie tylko w sferze informacji docierających do systemu ERP, ale również tych powracających do oprogramowania zewnętrznego. Stąd też oczekiwania przedsiębiorstw wobec systemów informatycznych to nie tylko zestaw informacji o kontrahencie, produkcie czy też kolejności zleceń produkcyjnych, ale również ich powiązanie, które pozwala na podjęcie decyzji w jak najwcześniejszej fazie procesu.

Systemy klasy MRPII/ERP, takie jak Impuls EVO wspierają procesy produkcyjne między innymi w takich obszarach jak: techniczne przygotowanie produkcji, bilansowanie zapotrzebowań materiałowych, rozwiązywanie zjawiska "wąskich gardeł", zarządzanie zleceniami, a nawet rozliczanie wynagrodzeń pracowników bezpośrednio produkcyjnych (karty pracy).

Rozwiązanie takie może być wykorzystane we wszystkich rodzajach produkcji - planowanej, zleceniowej, powtarzalnej, jak również realizowanej na indywidualne zlecenie.

Podstawową funkcjonalnością części Produkcyjnej systemu Impuls EVO jest możliwość budowania struktury wyrobu (BOM) oraz technologii wykonania. Budując strukturę z technologią można wykorzystać narzędzia umożliwiające budowę produkcji wielowariantowej (konfigurator produktu). Na podstawie technologii system umożliwia wygenerowanie planowanego technicznego kosztu wytworzenia. Tworząc tę kalkulację opiera się na normach ilościowych zawartych w strukturze danego wyrobu, jednak sama wartość kosztów może być pobierana różnie - materiały mogą być wyceniane m.in. wg ceny ostatniego przychodu, ceny ewidencyjnej, ceny średniej itd., a robocizna m.in. wg stałej stawki dla gniazda, stawki dla operacji lub stawki dla gniazda, operacji i stanowiska.

Podstawową funkcjonalnością każdego systemu klasy MRP II jest raport MRP I, w Polsce popularnie zwany raportem PZM (Planowanie Zapotrzebowań Materiałowych). Raport ten w swoim założeniu bilansuje stany materiałowe sugerując w odpowiednim czasie ich zapotrzebowanie. Karty pracy i karty materiałowe dostarczają podstawowych informacji na temat zaawansowania procesów produkcyjnych, dlatego ich rejestracja jest podstawowym zadaniem na etapie procesu produkcyjnego.

W systemie Impuls EVO proces rejestracji kart pracy można zautomatyzować wykorzystując kody kreskowe lub terminale ekranów dotykowych. Podobnie jak w przypadku kart pracy, w systemie można zautomatyzować również wydania i przyjęcia produkcyjne wykorzystując mechanizmy kodów kreskowych czy też RFID. Koszty produkcji można rozliczać na wiele sposobów, model ich rozliczania buduje się pod daną organizację. Można więc powiedzieć, że model rozliczania kosztów jest unikatowym elementem systemu w danej organizacji. Wiele organizacji wdrażających nasze oprogramowanie wykorzystuje ostatnio narzędzie rewyceny półfabrykatów i wyrobów gotowych do kosztu rzeczywistego. Dzięki temu na magazynach półfabrykaty i wyroby gotowe nie są wyceniane wg ceny planowanej (normatywnej), ale w cenie rzeczywistej, czyli w takiej, która została wyliczona na podstawie rzeczywistych kosztów produkcji.

Komunikat cookies

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu dostosowania się do Twoich preferencji oraz w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania strony www.