Trwa ładowanie strony...

Powrót Blog ekspercki

Robert Pisek
Dyrektor Centrum Kompetencyjnego MWS w BPSC SA

13 styczeń 2016

WMS skrojony na miarę

Powrót Blog ekspercki

Robert Pisek
Dyrektor Centrum Kompetencyjnego MWS w BPSC SA

13 styczeń 2016

WMS skrojony na miarę

System WMS musi być dzisiaj jak garnitur od włoskiego krawca. Dobrze skrojony, z bardzo dobrych materiałów i zaprojektowany w ten sposób, by pasował na różne okazje – do tenisówek i na wieczorną galę.

Systemy WMS nieustannie ewoluują. Gdyby przyrównać je do gatunku ludzkiego, to etap przystosowywania się do zmian zewnętrznych mają już dawno za sobą. WMS to już nie homo habilis ani homo erectus, ale homo sapiens. To system myślący, do zadań którego należy nie tylko harmonogramowanie zadań, przydział zasobów, ale też sterowanie automatyką transportową czy optymalizowanie przestrzeni magazynowej. WMS ma dziś w pełni automatyzować pracę magazynu – w tym także dostosować jego pracę do warunków zewnętrznych. Ma nie tylko wspierać zarządzanie magazynem, ale wręcz umożliwiać tworzenie bardziej inteligentnych form jego zarządzania.

Aby było to możliwe, system trzeba bardzo mocno dostosowywać do potrzeb klienta. Szyć na miarę, a nie tworzyć masową kolekcję. Rośnie także znaczenie integracji aplikacji magazynowych z takimi rozwiązaniami jak hurtownie danych, aplikacje do obsługi przewoźników, komunikacji z poddostawcami czy zarządzania zapasami. Coraz częściej WMS staje się też częścią systemu ERP. Na szczęście integracja rozwiązań WMS z zaawansowanymi systemami IT jest dzisiaj procesem dość prostym do zrealizowania. Rozwiązania takie jak ERP czy WMS stają się coraz bardziej elastyczne. To co kilka lat temu było niemożliwe albo bardzo trudne do zrealizowania – np. wdrożenie zaawansowanego systemu ERP w małej firmie – stało się obecnie powszechną praktyką.

Przyszłość to rozwiązania zintegrowane. Wynika to z konieczności redukcji kosztów, a więc także zapasów magazynowych, potrzeby planowania stanów magazynowych w czasie i dążenia do automatyzacji procesów handlowych. Technologia może zminimalizować ryzyko pomyłek, zoptymalizować koszty wszędzie tam, gdzie to możliwe, ale tylko dzięki integracji danych z wielu źródeł jest to osiągnięcie tego staje się realne.

Optymalnym rozwiązaniem jest integracja systemu WMS z systemem ERP lub też wdrożenie ERP z funkcjonalnością WMS. Firma działająca np. w branży handlowej ma wówczas nie tylko dostęp do wielu informacji na temat sprzedawanych produktów, rotacji na magazynie, historii zakupów, zamówień czy stanów minimalnych, ale może również zautomatyzować procesy, dzięki integracji z funkcjonalnościami: finansowo-księgową, transportową czy CRM. Integracja wielu obszarów i zgromadzenie w jednej bazie wszystkich danych z prowadzonej przez firmę działalności umożliwia również przeprowadzenie wszelkich form analiz sprzedaży, skuteczności akcji marketingowych, rotacji towarów czy cen konkurencji. Warto zauważyć, że system ERP wdrożony w firmie połączony jest często z systemami tej klasy innych dostawców i dzięki temu umożliwia automatyczną wymianę danych czy dokumentów księgowych na poziomie zamówień, zakupów i sprzedaży. Przykładem może być firma Comitor – importer wyposażenia kuchni. Zarządzanie magazynem odbywa się tutaj w ramach gospodarki magazynowej, a działania sprzedażowo-dystrybucyjne realizowane są w ramach takich funkcjonalności jak dystrybucja, CRM czy B2B.

Z dużą rozwagą – w przypadku systemów WMS – należy podchodzić natomiast do modnego ostatnio cloud computingu. Ta technologia ma sens przede wszystkim w obszarze aplikacji biurowych, kadrowych czy wspierających zarządzanie relacjami z klientami. Innymi słowy – nie strategicznych. O chmurze warto pomyśleć np. wtedy, gdy rozważamy wdrożenie systemu do zarządzania flotą czy planowania tras. Takie rozwiązania nie wymagają 100% dostępności i z powodzeniem mogą być przetwarzane w chmurze obliczeniowej. W przypadku rozwiązań zaawansowanych, krytycznych, takich jak WMS, nad skorzystaniem z chmury warto się poważnie zastanowić, bo korzyści z niej płynące mogą być znacznie mniejsze niż zakładano.

Komunikat cookies

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu dostosowania się do Twoich preferencji oraz w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania strony www.