Zwinna Środa - część 9

Witam w kolejnej części naszego cyklu “Zwinna Środa”. Dzisiaj powiemy trochę o jednej z najważniejszych ról definiowanych przez Scrum Guide. Rola ta bardzo dobrze wpisuje się w całość podejścia Agile o którym rozmawiamy i zwinności jako takiej dlatego dzisiaj powiemy sobie trochę o Product ownerze.

Możemy spolszczyć tą nazwę i powiedzieć, że jest to właściciel produktu, ale polska nazwa nie oddaje w pełni wartości tego słowa. Mówimy o człowieku, który trzyma produkt. Człowieku, który nie tylko odpowiada za ten produkt, odpowiada za rozwiązanie, czasem nawet głową, ale również ma mieć umiejętność wyciągania z tego produktu maksymalnej wartości co niejednokrotnie jest bardzo trudne.

Dlaczego o tym człowieku dzisiaj?

Ano dlatego, że w naszym podejściu i w zwinności, którą staramy się w tej chwili implementować wspólnie z Państwem ta rola będzie rolą, o którą będziecie się musieli Państwo postarać.

Dlaczego? Dlatego, że to Państwo najlepiej wiecie, w nawiązaniu do naszego poprzedniego spotkania, co daje maksymalną wartość waszemu przedsiębiorstwu i jakie elementy naszego systemu, w powiązaniu do naszych usług, dają szansę na osiągnięcie maksymalnej wartości biznesowej.

Ten człowiek jest bardzo często przedstawiany w różnego rodzaju opracowaniach jako wesoły pan w okularach i w krawacie. Okazuje się, że jest w tym trochę prawdy, bo ma on taką metaforyczną rolę pewnego powiązania pomiędzy biznesem a IT, czy, w wypadku świadczenia usług wdrożeniowych pomiędzy klientem a dostawcą. Zapewnia świadczenie tych usług tak, żeby były dostarczane w taki sposób, w takiej kolejności i w takich obszarach, za które po pierwsze klient chce zapłacić, a po drugie, z której to płatności beneficjent będzie mógł otrzymać maksymalną wartość czyli spełnić swoje najważniejsze cele biznesowe.

Dlaczego ta rola jest kluczowa? Jest kluczowa dlatego, że tak naprawdę w niej ogniskują się wszystkie bolączki wynikające z podejścia tradycyjnego, czyli takiego, w którym mieliśmy dużą analizę, w którym długo Państwo oczekiwaliście na efekt końcowy w postaci systemu. Podejście z taką osobą kluczową, która zna merytorycznie potrzeby przedsiębiorstwa powoduje, że unikamy budowy, czy nadbudowy nad projektem ciała, które do tej pory decydowało o kluczowych rzeczach czyli o zmianie zakresu – był to komitet sterujący. W przypadku posiadania Product ownera skupiamy się na tym, żeby była to osoba, która ma prawo i potrafi zakres produktu zmienić. Oczywiście w jakichś granicach tolerancji, ale potrafi to zrobić.

Co naprawdę taki Product owner powinien, może albo w jaki sposób jest opisywany i co jest jego rolą? Przede wszystkim musi umieć określić cechy produktu oraz priorytetyzować w jaki sposób będą one realizowane. To dotyczy także scruma i naszych wewnętrznych programistów, którzy tworzą produkty, które Państwo doskonale znacie, bo oni muszą wiedzieć w jakim kierunku produkt ma podążać i co w pierwszej iteracji zespół deweloperski ma zrealizować, co da największą wartość temu produktowi – ale wartość rozumianą przez perspektywę klienta co do funkcjonalności i ilości spełnionych wymagań biznesowych.

On odpowiada oczywiście, szczególnie w przypadku jeżeli mówimy o Product ownerze usługowym, do którego posiadania będziemy Państwa zachęcać, tak naprawdę za rentowność. To on ma powiedzieć, czy było warto coś zrobić, albo czy warto będzie zrobić te elementy, które planujemy dalej, czy mamy coś odpuścić, a zrobić w to miejsce coś innego, co dla niego jest dużo bardziej wartościowe. On też ustala priorytety. I to zarówno wewnętrznie, w naszym dziale R&D jak i w trakcie realizacji usług kiedy będziemy rozmawiać z Państwem. On mówi: „Słuchajcie. Dla mnie priorytetowe to są te 4 elementy, bo ja rozumiem biznes, wiem jakie są główne cele biznesowe naszej firmy, wiem na co chcę wydać pieniądze i patrząc na stosunek pieniędzy do efektu końcowego dla mnie właśnie te 5 elementów będzie najbardziej kluczowych. Oczywiście my ze względu na specyfikę produktu jakim jest system ERP będziemy mówić, „tego nie możemy zrobić przed tym, bo to nam zamknie pewne ścieżki i uniemożliwi pójcie w pewnym kierunku”, ale będziemy potem w stanie operować w ramach czegoś, co jest dla Państwa bardzo wartościowe.

Co ten Product owner jeszcze robi? Koryguje cechy tego produktu, czyli jest w stanie powiedzieć „ W naszym przypadku ERP musi mieć akcent położony na finanse, albo w wypadku wdrożenia MESa ten akcent musi być położony na integrację z systemem Magazynu wysokiego składu, który jest niezbędny dla pracy naszego przedsiębiorstwa, bo jest sercem naszej nowej hali, którą chcemy zinformatyzować itd.”

Co na koniec, co jest najważniejsze i co mamy też w tej chwili wewnątrz w firmie i niedługo i, w najbliższej przyszłości, mam nadzieję, u niektórych z Państwa, którzy zdecydują się na zwinne podejście do wdrożenia czy rozwoju systemu ERP on też akceptuje, on mówi „Tak, to zostało zrobione, mamy spełnione wymagania, zrealizowaliśmy cel biznesowy”. Dzięki temu możemy powiedzieć, że ta usługa dała nam dużą wartość – właśnie tę wartość, do której dążyliśmy i która była moim głównym priorytetem.

Dodatkowo, o czym już mówiłem, jest to osoba kontaktowa, niezbędna do tego, żeby transferować wiedzę i informacje biznesowe pomiędzy zespołem wykonawczym, zespołem deweloperskim, zespołem wdrożeniowym, a tym, jak to się mówi slangowo „biznesem”, który czeka na efekty i chce osiągnąć pewien zysk, może nie w postaci materialnej, ale zysk w postaci wdrożenia systemu informatycznego. To, że Product Owner jest jedną osobą daje nam szanse na to, żeby decyzje były podejmowane szybko i efektywnie i żeby były podejmowane na podstawie wiedzy globalnej na temat tego po co robimy pewne rzeczy, po co te elementy nam są potrzebne i niezbędne, żebyśmy mogli powiedzieć „Tak, słuchajcie, pracujemy, idziemy w dobrym kierunku i będziemy robić dalej”. Dlatego ja osobiście bardzo zachęcam Państwa do tego, żeby przy próbie podejścia do budowy nowego rozwiązania w obszarze systemu ERP lub też zastanawiania się nad tym który system ERP na rynku wybrać mieć z tyłu głowy „Czy mam osobę, która może w rolę Product ownera wejść i czy ta osoba będzie w stanie sprostać temu zadaniu, bo to zadanie nie jest łatwe, ale ogromnie podnosi efektywność rentowność budżetową projektu.

I właśnie dobrych osób w tym obszarze sobie i Państwu życzę. Dziękuję.

Art-14