Wersje wyrobów
Funkcjonalność pozwala na tworzenie i zarządzanie bazą technologiczną i konstrukcyjną wyrobów, zespołów, podzespołów, półwyrobów oraz półfabrykatów. Pozwala na definiowanie norm dla wielopoziomowych struktur materiałowych oraz marszrut technologicznych na każdym poziomie złożeniowym. Możliwe jest także definiowanie parametrów procesów produkcyjnych oraz danych związanych z kontrolą jakości. Umożliwia tworzenie rewizji i kart zmian oraz dołączanie i podgląd niezbędnej dokumentacji.
Konfigurator wyrobów
Konfigurator wyrobów jest narzędziem pozwalającym na tworzenie nowych wariantów wyrobów w procesie przyjmowania zamówienia, co wyklucza konieczności posiadania bazy wszystkich możliwych kombinacji. W oparciu o zdefiniowane szablony, określające możliwe opcje budowy dla grupy wyrobów, możemy tworzyć konkretne warianty bądź to w procesie tworzenia zamówienia klienta, bądź w dowolnym momencie, kiedy wystąpi potrzeba stworzenia kolejnego wariantu.
Dzięki wbudowanym w szablonach mechanizmom konfiguracja kończy się również utworzeniem struktury materiałowej wyrobu i jego marszruty technologicznej
Zintegrowane planowanie produkcji
Na obszar planowania produkcji składa się wiele mechanizmów, które są ze sobą zintegrowane i pozwalają na realizację procesów związanych z planowaniem według standardu APICS.
W ramach tego obszaru dostępne są następujące funkcjonalności:
Główny harmonogram produkcji MPS wraz ze zgrubną analizą kluczowych zasobów (RCCP)
Funkcjonalność pozwala na tworzenie planów produkcyjnych w krótkim i średnim horyzoncie czasowym z wykorzystaniem m. in. prognoz sprzedaży, zamówień klientów oraz informacji o bieżących zapasach magazynowych. Dla utworzonych planów mamy dostępne analizy wykorzystania zasobów. Możemy sprawdzić w jakim stopniu utworzony plan wykorzystuje dostępne zasoby i czy potrzeby nie przekraczają dostępności.
Analiza potrzeb materiałowych (MRP) wraz z analizą zasobów (CRP)
Analiza potrzeb materiałowych może być wykonywana w oparciu o plan MPS, a w analizie zasobów są wykorzystywane normy technologiczne oraz utworzone zlecenia produkcyjne. Planista ma możliwość podglądu wykorzystania zasobów dla uruchomionych zleceń produkcyjnych oraz korekty planowanych terminów realizacji.
Zarządzanie zleceniami
Zarządzanie zleceniami produkcyjnymi dotyczy funkcjonalności, które pozwalają na analizę utworzonych zleceń produkcyjnych. Pozwalają one na:
1. Weryfikację stopnia zaawansowania zleceń z dokładnością do operacji
2. Wystawienie dokumentów zużycia materiałowego i przekazania gotowej produkcji na magazyn
3. Zmianę większości parametrów zlecenia produkcyjnego – ilość, termin, struktura materiałowa i marszruta
4. Analizę zużycia materiałowego – norma vs. rzeczywiste zużycie
System sterowania i elektronicznej rejestracji produkcji
Obszar sterowania i rejestracji produkcji dotyczy szeregu funkcjonalności, które pozwalają na ewidencję zdarzeń produkcyjnych oraz umożliwiają reakcję na zachodzące zmiany.
Ewidencja zdarzeń produkcyjnych może być prowadzona przez operatora maszyny, przy użyciu panelu dotykowego. Operator w szybki sposób może zarejestrować informacje o wykonanej produkcji, czasie pracy, powstałych brakach czy też przestojach maszyn. Wybór operacji przez operatora jest dokonywany w oparciu o szczegółowy harmonogram produkcji lub zgodnie z terminami zleceń produkcyjnych. Zużycie materiałów może być rejestrowane w sposób automatyczny w oparciu o normy materiałowe i wykonane ilości. Możliwe jest również wykorzystanie kodów kreskowych do identyfikacji pracownika, operacji zleceń czy też materiałów wykorzystywanych do produkcji. Poza możliwościami ewidencji danych produkcyjnych operator ma również dostęp do dokumentacji technicznej związanej z wykonywaną operacją lub produktem.
Prowadzona ewidencja pozwala na dostęp on-line do danych produkcyjnych, które można wykorzystać do bieżącej analizy postępu produkcji, wskaźników lub do aktualizacji szczegółowego harmonogramu produkcji.
Należy też pamiętać o wsparciu dla identyfikacji ścieżki produktu. Stworzone w rozwiązaniu funkcjonalności pozwalają na ewidencję danych w taki sposób aby można było z nich odtworzyć drogę od dostawy surowca, poprzez produkcję aż do wysyłki wyrobu gotowego.
Funkcjonalność pozwala także na integrację z rozwiązaniami zbierającymi dane wprost z maszyn i urządzeń. Może to być osobny system MES lub rozwiązanie, które jedynie zbiera dane bezpośrednio z urządzeń.
Kalkulacje planowane i rzeczywiste
Moduł kalkulacji jest narzędziem pozwalającym na budowę wielu sparametryzowanych, algorytmów kalkulacji technicznego kosztu wytworzenia oraz cen. Algorytmy mogą być oparte o informacje zawarte w bazie technologicznej – marszruty i struktury materiałowe – i pozwalają na kalkulację w kilku miejscach systemu. Może dokonać kalkulacji dowolnego wyrobu, zlecenia produkcyjnego czy też pozycji zamówienia klienta. Opcja kalkulacji jest wbudowana w proces ofertowania co pozwala na kompleksowe przygotowanie oferty sprzedaży. Zaimplementowane mechanizmy dają możliwość grupowego przeliczania kalkulacji oraz okresowej aktualizacji cenników. Odpowiednia parametryzacja pozwala również na automatyczną kalkulację zleceń produkcyjnych w momencie ich uruchamiania na produkcję.
Kalkulacje planowane są również wykorzystywane w kartach kalkulacyjnych i pozwalają na porównanie kosztów rzeczywistych z planowanymi zleceń produkcyjnych na każdym poziomie struktury złożeniowej wyrobu z uwzględnieniem pozycji kalkulacji kosztów.
Kontrola jakości, laboratorium
Funkcjonalność laboratorium i kontroli jakości jest przeznaczona do obsługi szeroko pojętego procesu kontroli jakości. Rozbudowana konfiguracja umożliwia generowanie badań (zleceń) laboratoryjnych, na podstawie zdarzeń rejestrowanych w systemie: dokumentów magazynowych, zamówień klienta lub zleceń produkcyjnych. Obsługa tego procesu odbywa się poprzez rejestr sugestii badań. Możliwa jest także budowa technologii badań laboratoryjnych, rejestracja procesu badania oraz prowadzenie archiwum badań oraz próbek.
Zdefiniowane w technologiach parametry kontroli jakości można podejrzeć na ekranie operatora w trakcie realizacji procesu produkcyjnego wraz z opcją ewidencji rzeczywistych wyników.
Dostępna jest także możliwość kalkulacji kosztów badań laboratoryjnych w oparciu o technologie badań.
Projekty
Zarządzanie projektami
Zarządzanie projektami umożliwia prowadzenie projektów począwszy od etapu ofertowania, przez ich realizację, po sprzedaż i fakturowanie. Pozwala na budowanie projektów z wykorzystaniem ich składników (etapy, zadania itp.), definiowanie niezbędnych do realizacji zasobów, generowanie dokumentów związanych z projektem oraz analizę przychodów i kosztów.
Zarządzanie produkcją projektową - ETO
Funkcjonalność produkcji projektowej wspiera procesy biznesowe w przypadku środowiska produkcyjnego ETO – Engineering To Order. Pozwala na jednoczesną pracę wielu osób nad tworzeniem struktur materiałowych i marszrut technologicznych w ramach jednego projektu. Funkcjonalność umożliwia również generowanie zleceń produkcyjnych dla wybranych pozycji lub dla całej gałęzi drzewa złożeniowego wyrobu. Dzięki integracji z funkcjonalnością zarządzania projektami możemy na przykład analizować cały projekt, łącznie z utworzonymi zleceniami produkcyjnymi, na wykresie Gantt’a w rozbiciu na etapy i zadania. Dodatkowo moduł zarządzania projektami pozwala na określanie zasobów niezbędnych do realizacji projektu.
Gospodarka Narzędziowa
- Kartoteka osób "dostępnych” w narzędziowni
- Kartoteka znaczków narzędziowych
- Możliwość przypisania znaczków do osób
- Statusy narzędzi powiązane z miejscami składowania Gospodarki Materiałowej
- Wypożyczalnia narzędzi obsługa wypożyczeń i zwrotów narzędzi pracownikom
- Możliwość przekazywania narzędzi między magazynami narzędziowni
- Ewidencja ilości użycia narzędzia
- Możliwość likwidacji narzędzia
- Historia użycia narzędzia
- Historia wypożyczeń narzędzi
Gospodarka Remontowa (Plan 9000)
- Ewidencja i opis techniczny urządzeń
- Opracowywanie budżetów i śledzenie ich wykorzystania
- Planowanie czynności obsługowych (konserwacji, remontów, przeglądów, smarowania)
- Planowanie czynności modernizacyjnych i inwestycyjnych
- Zarządzanie zleceniami wykonania czynności
- Rozliczanie wykonywanych prac (robocizna, materiały, usługi zlecane podwykonawcom)
- Nadzór nad aparaturą kontrolną i pomiarową (kalibracje, legalizacje, wzorcowania)
- Diagnostyka działania urządzeń
- Zgłaszanie usterek, uwag i potrzeb przez użytkowników urządzeń
- Współpraca z podwykonawcami zewnętrznymi
- Wspomaganie procedur jakościowych ISO, TPM i TQM
Zarządzanie produkcją procesową
Zarządzanie produkcją procesową służy do sterowania procesem produkcji poprzez nadzór nad przepływem materiałów w całym procesie. Moduł jest zbiorem zintegrowanych funkcjonalności dotyczących normowania receptur, technologii i przepływów materiałów, planowania produkcji, ewidencji realizacji produkcji oraz kompletacji wysyłek.
Zawiera obsługę kalkulacji kosztów produkcji, pozwala na realizację rozbioru czy też analizę potrzeb surowcowych. Daje możliwość ewidencji całego przepływu materiałów przy wykorzystaniu systemu wagowego wraz z pełnym rozliczeniem materiałowym.
Oferuje również wsparcie w obszarze statystyki towarów paczkowanych, etykietowania czy też procedur HACCP.