Od zakładu rzemieślniczego do lidera rynku - wdrożenie systemu ERP w firmie Defro

News luty

Eurostat opublikował dane, z których wynika, że w 2017 roku 26% firm w Polsce korzystało z oprogramowania klasy ERP.

W 2015 takich przedsiębiorstw było o 10 punktów procentowych mniej. Co jest powodem? Firmy coraz bardziej się specjalizują, siłą rzeczy ich wymagania względem systemów informatycznych rosną. Dobrym przykładem może być Defro - producent kotłów na paliwo stałe. Firma wdrożyła system Impuls EVO od BPSC, dzięki czemu znacząco poprawiła szereg procesów w firmie.

Defro to obecnie lider wśród producentów kotłów na paliwo stałe w Polsce, a produkty firmy dostępne są nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami, m.in. w Niemczech. Jeszcze nie dawno przedsiębiorstwo było zakładem rzemieślniczym. Przełomowy był 2004 r., gdy zapadła decyzja o rozbudowie parku maszynowego i rozszerzeniu profilu produkcji o kotły na paliwa stałe.

Grunt to informatyzacja

Nim nastąpił dynamiczny rozwój Defro, firma zdecydowała się przejść gruntowną informatyzację. Kadra managerska firmy postawiła na system Impuls EVO firmy BPSC. Powody wyjaśnia Wojciech Różalski dyrektor zarządzający Defro

- Na początku procesy w firmie monitorowane były w różnych systemach, a przenoszenie danych stwarzało kłopoty. Wdrożenie systemu Impuls EVO ułatwiło realizację zamówień, planowanie, produkcję, zarządzanie magazynami i sprzedażą. System ERP integruje też dane, dzięki czemu wszyscy mają dostęp do tych samych informacji w jednym miejscu.

Inwestycje w informatyzację oraz w badania i rozwój sprawiły, że dziś kotły Defro nie są mniej ekologiczne niż inne źródła ciepła. Produkty świętokrzyskiej firmy spełniają normy 5 klasy, co oznacza, że charakteryzują się niską emisją CO, pyłów i węgla organicznego do atmosfery oraz są wysoce sprawne, co przekłada się m.in. na mniejsze zużycie paliwa. Urządzenia polskiego producenta wpisane są na listę BAFA Federalnego Biura ds. Gospodarki i Kontroli Eksportu, przy Ministerstwie Gospodarki i Energii Niemiec. To nie tylko prestiż, ale też wymierne korzyści. Szczególnie dla kupujących produkty marki Defro. Kotły nie tylko spełniają restrykcyjne kryteria ekologiczne, ale posiadacze urządzeń polskiej marki mogą ubiegać się o dofinansowanie ich zakupu na terenie Republiki Federalnej Niemiec.

Początek drogi

Zanim firma znalazła się tu, gdzie jest, przeszła szereg zmian. Jedną z kluczowych decyzji była ta dotycząca gruntownej informatyzacji.

- Automatyzacja i nowoczesne linie technologiczne zdecydowanie ułatwiają prowadzenie procesu produkcyjnego. Pozwalają też wprowadzać innowacyjne rozwiązania - mówi Wojciech Różalski i dodaje - Impuls EVO ułatwia realizację zamówień, planowanie, produkcję, zarządzanie magazynami i sprzedażą. Integruje też dane, dzięki czemu wszyscy mają dostęp do tych samych informacji w jednym miejscu. Znamy koszt produkcji danego asortymentu; jesteśmy więc w stanie szybko sprawdzić, czy przypadkiem nie przestajemy już na nim zarabiać.

Zakres projektu, jakim było wdrożenie systemu klasy ERP, obejmował implementację modułów: CRM, gospodarka materiałowa, finanse i księgowość, kadry i płace, zarządzanie produkcją oraz dystrybucję. W związku z chęcią poprawy zarządzania samą produkcją, firma zdecydowała się na wdrożenie Elektronicznej Rejestracji Procesu Produkcji, który pomaga w zbilansowaniu potrzeb przedsiębiorstw, w którym technologia produkcji zawiera dużą ilość półwyrobów, a tak dzieje się w przypadku Defro.

Wdrożenie Impuls EVO pozwoliło na skrócenie czasu wydawania materiałów i półfabrykatów z magazynu oraz polepszyło zarządzanie parkiem maszynowym. Ale nie tylko na maszyny czy procesy logistyczne pozytywny wpływ miało wdrożenie systemu ERP. Zdecydowanej poprawie uległa jakość danych rejestrowanych na produkcji, które są wizualizowane w systemie w czasie rzeczywistym. Sprawniej przebiega też czas reakcja na zmiany kosztów materiałów. Wdrożenie pozwoliło na wyeliminowanie zbędnych strat materiałów i półfabrykatów w procesie produkcyjnym. Dziś lokalizacja asortymentu na magazynie i w procesie produkcji nie wymaga implementacji systemów WMS.

Z systemu ERP obok przedstawicieli kadry zarządzającej i menedżerów, korzystają również pracownicy niższego szczebla, a to wpływa na poprawę wydajności pracowników produkcji. Firma szacuje, że produktywność zwiększyła się w przybliżeniu o około 30%, a czas rejestracji produkcji trwa obecnie 5 sekund.