Meblomaster chce zwiększyć rentowność

27-03-2019

Spółka inwestuje w technologie.

Meblomaster, producent mebli skrzyniowych zdecydował się wdrożyć system wspierający zarządzanie przedsiębiorstwem. Impuls EVO opracowany przez śląską firmę BPSC, ma pomóc m.in. w zwiększeniu rentowności spółki oraz przyspieszeniu produkcji. 

Wdrożenie w Meblomaster to jeden z największych projektów informatycznych realizowanych w branży meblarskiej. Działająca od 1993 r. firma zdigitalizowała bowiem nie tylko obszar produkcji i sprzedaży, ale także zakupów, gospodarki materiałowej oraz księgowość. 

- Wdrażamy w firmie pełny obszar funkcjonalny systemu, czyli moduły Kadry i Płace, Finanse i Księgowość, Środki Trwałe, Zarządzanie Produkcją, Gospodarkę Materiałową, Dystrybucję, CRM, eDokumenty (EFZ i EFS), a także Koszty. Ten ostatni moduł jest niezmiernie ważny, bo pozwoli spółce na rozliczanie zleceń produkcyjnych oraz śledzenie kosztów poszczególnych gniazd produkcyjnych. – tłumaczy Wojciech Fabiś, Starszy Konsultant 
ds. Wdrożeń z BPSC.

Nowe podejście do kosztów

Jak wynika z doświadczeń śląskiej firmy, wdrożenie systemu ERP pozwala zwiększyć efektywność produkcji nawet o 25 proc., umożliwia także redukcję czasu przestoju maszyn o 30-50 proc. i skraca czas wprowadzenia nowego produktu na rynek nawet o połowę.

- Obecnie cała branża meblowa skupiona jest na zamówieniu klienta. Kluczowa staje się szybkość podjęcia decyzji – zauważa współwłaściciel Meblomaster, Adam Kraszewski – Nie da się ukryć, że produkcja, aby była opłacalna, wymaga innego podejścia do kosztów i wykorzystania nowych technologii. Dzięki wdrożeniu systemu ERP, raportowanie poszczególnych operacji technologicznych, informacji na temat kosztów zmiennych czy zużycia materiałów, stały się kluczowymi wskaźnikami, które pozwalają nam mierzyć rentowność – dodaje. 

Rynek na fali

Dzięki inwestycjom w technologie, Meblomaster chce wykorzystać dobrą koniunkturę na rynku i pozyskać nowe kontrakty – także za granicą. Według szacunków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli (OIGPM), polska branża meblarska w ubiegłym roku była warta 50 mld zł. To o 6 proc. więcej niż w 2017 r.

– To nie tylko efekt boomu na rynku budowlanym i nowych inwestycji mieszkaniowych, ale także większego popytu na polskie produkty za granicą. Jesteśmy czwartym na świecie eksporterem mebli. Aż 90% produkcji mebli z kraju trafia na eksport. Dobrze ilustruje to zresztą przykład Meblomaster, firma dostarcza produkty dla różnych sieci w całej Europie – zwraca uwagę Wojciech Fabiś z firmy BPSC, która ma na swoim koncie informatyzację Deftransu, Dolmebu, Pol-Skone, Nometu czy Klera

Wdrożenie systemu BPSC pozwoli ujednolicić i zautomatyzować szereg procesów w Meblomaster, począwszy od momentu przyjęcia zamówienia od odbiorcy, przez planowanie sprzedaży, techniczne przygotowanie produkcji i produkcję w toku, aż po kontrolę jakości prototypów oraz obsługę audytów zewnętrznych. Zarząd spółki liczy, że Impuls EVO poprawi docelowo także wewnętrzne procesy logistyczne oraz możliwości analityczne i sprawozdawcze.

- Dzięki wdrożeniu systemu Impuls EVO zyskamy możliwość szybkiego dostępu do najważniejszych dla funkcjonowania firmy informacji, a co za tym idzie, większą kontrolę nad procesami zachodzącymi w przedsiębiorstwie. Chcemy także w pełni wykorzystać możliwości systemu i zintegrować go z całym parkiem maszynowym – komentuje Adam Kraszewski, współwłaściciel firmy Meblomaster.