Firma Tarapata

Case Studies

Firma Tarapata

Automatyzacja i robotyzacja w podkarpackim wydaniu

 

W 2020 roku Firma Tarapata wdrożyła Impuls EVO od BPSC. Przez te dwa lata system zyskał wielu zwolenników wśród pracowników przedsiębiorstwa. Najbardziej chwalą łatwy dostęp do informacji oraz możliwość dopasowania systemu do potrzeb firmy. 

Polski przemysł nie może pochwalić się jedną dominującą gałęzią, jak choćby Czesi, którzy mają branżę motoryzacyjną. Jesteśmy dobrzy w multitaskingu – od energetyki przez budownictwo aż po farmaceutykę. Konkurencyjność budowaliśmy na niskich cenach, ale te czasy już minęły. Obecnie polskie firmy mogą konkurować jakością świadczonych usług i dostarczanych towarów. Właśnie te dwie cechy – różnorodność i jakość – cechują podkarpacką Firmę Tarapata. 

Ta firma od dwudziestu lat zajmuje się obróbką plastyczną metalu dla europejskich koncernów z rozmaitych gałęzi przemysłu. Wśród jej klientów można znaleźć przedstawicieli branży motoryzacyjnej, budowlanej czy energetycznej. Przez lata Firma Tarapata wypracowała sobie opinię przedsiębiorstwa dbającego o jakość i terminowość świadczonych usług. W Mielcu zdawano sobie sprawę, jak ważny jest dostęp do informacji dotyczących procesu produkcji. Zarząd od początku stawiał na rozwiązania ułatwiające komunikację i przekazywanie danych pomiędzy pracownikami. Jednak w 2019 roku dotychczasowe metody okazały się niewystarczające. Wtedy zarząd zdecydował się wdrożyć nowy, bardziej zaawansowany system zarządczy. Wybór padł na Impuls EVO od BPSC.

Automatyzacja, robotyzacja i cyfryzacja

Firma Tarapata ma apetyt na doskonalenie się. Implementacja systemu zintegrowanego pozwoliła pracownikom na skoordynowanie procesów zachodzących na co dzień w przedsiębiorstwie. Impuls EVO pomaga przy m. in. stworzeniu oferty dla klienta, zakupie surowców, procesach produkcyjnych, logistycznych czy sprzedaży. Na podstawie tych czynników pracownicy mogą dokładniej oszacować czas potrzebny do wykonania zamówienia. W systemie można także sprawdzić stan gotowości każdego zamówienia. Dostęp do informacji przekłada się na wykonanie każdego zlecenia w terminie, co jest jednym z priorytetów Firmy Tarapata.

W czasach niedoboru wykwalifikowanych pracowników, automatyzacja jest kluczowa, aby utrzymać lub nawet zwiększyć efektywność pracy. Ona, wraz z robotyzacją i cyfryzacją, pozwala firmie cały czas się rozwijać, co jak mówi prezes Firmy Tarapata, Regina Wiech, jest bardzo ważne – Stawiamy sobie poprzeczkę coraz wyżej, bo chcemy osiągać coraz więcej. Takie podejście pomaga nam systematycznie się rozwijać. Zaczynaliśmy 20 lat temu, dziś jesteśmy znaczącym graczem w swojej branży. Firma Tarapata to najlepszy przykład, że duży wysiłek, popłaca.

System dla wszystkich

Impuls EVO jest dostosowany dla trzech grup użytkowników. Pierwszą z nich jest kadra zarządcza. Na swoich ekranach startowych systemu mają oni widok na ważne z ich punktu widzenia dane takie jak informacje finansowe, sprzedażowe czy wartości stanów magazynowych. Dyrektorzy produkcji na swoich ekranach widzą szczegóły dotyczące OEE. Są to więc takie informacje jak dostępność, jakość czy trend wartości. Dyrektorzy mają też wgląd w stan maszyn. Wreszcie ekrany pracowników zawierają takie informacje jak badania lekarskie, absencje czy stan urlopu. Wszystkie te dane są na bieżąco aktualizowane. - System pomaga w kontrolowaniu kolejnych etapów procesu wytwórczego, od fazy kompletacji materiałów, poprzez przygotowanie produkcji, aż po zwolnienie do produkcji i finalnie realizację spływu detali. To znacząco uławia działalność operacyjną, a także jest nieocenione przy kontroli jakości danego wyrobu.  – mówi Marek Mazur, dyrektor produkcji.

Zmiany w prawie? Żaden problem

Jednym z powodów, który przesądził o zmianie systemu na Impuls EVO był czas implementacji zmian w prawie podatkowym. W używanym wcześniej oprogramowaniu nie był on satysfakcjonujący i niekiedy rodził problemy. Teraz sytuacja wygląda zgoła inaczej. Świetna ewidencja w systemie księgowym. Jesteśmy po pierwszym zamknięciu roku w nowym systemie – bezproblemowo. Przy zmieniającym się prawie podatkowym, z którym dzisiaj mamy do czynienia, wysoko oceniam naszą współpracę – podkreśla Regina Wiech, prezes Firma Tarapata. Ponadto zwraca ona uwagę na prędkość z jaką wprowadzane są zmiany w programie.

Warto także pamiętać, że Impuls EVO może współdziałać z zewnętrznymi systemami. Rozwiązanie od BPSC może współpracować ze specjalistycznymi rozwiązaniami branżowymi czy systemami automatyki przemysłowej. Dzięki temu aplikacja od katowickiego dostawcy znajduje zastosowanie w bardzo różnych branżach.

Perspektywy na przyszłość

Firma Tarapata od początku swojej działalności stawia na nowe rozwiązania technologiczne. W ciągu pierwszych lat swojej pracy zainwestowała w nowoczesny park maszyn i pierwszy system ERP. Przejście na Impuls EVO jest kolejnym rozwiązaniem mającym rozwinąć automatyzację i digitalizację podkarpackiego przedsiębiorstwa. W kolejnych latach polski sektor przemysłowy czeka gwałtowny rozwój i nie ma wątpliwości, że firmy nowoczesne i stawiające na nowe technologie, takie jak Firma Tarapata, odegrają w tym procesie znaczące role.