Gartner: Do branży IT wraca optymizm

25-01-2022

Branża IT wraca na właściwe tory, podaje Gartner.

Wydatki na technologie informatyczne wzrosną w 2022 o 5,1%, co da wycenę na poziomie 4,5 biliona dolarów. Według analityków optymizm, który wraca do branży, jest efektem zmiany nastawienia do inwestycji w technologię wśród przedsiębiorców, którzy kończą z działaniem ad hoc.

Tradycyjnie z początkiem roku, amerykańska firma analityczna Gartner, publikuje prognozy dla rynku IT. Według analityków wraca optymizm i będziemy obserwować zmianę nastawienia do planowania: koniec z działaniem ad hoc, które ustąpi miejsca planowaniu w dłuższym interwale czasowym – Przez ostatnie dwa lata biznes działa od lockdownu do lockdownu z przerwami na w miarę normalne funkcjonowanie – mówi Michał Górecko prezes BPSC i dodaje: – Po prawie dwóch latach dość chaotycznego reagowania na kryzys, obserwujemy zasadnicze zmiany w obszarze transformacji biznesowej i technologicznej. Poprawiło się nastawienie do digitalizacji i wzrosła świadomość przewagi, jaką daje technologia – kończy szef katowickiej spółki IT.

Wraca optymizm

W ubiegłym roku dało się zauważyć pierwsze sygnały, świadczące o tym, że wraca optymizm, a wraz z nim nastawienie przedsiębiorstw do inwestycji. Styczniowe prognozy sugerują, że zmiana nastawienia powszechnieje. Wiceprezes Gartnera John-David Lovelock ogłosił wręcz, że 2022 rok będzie tym, w którym decyzyjność powróci tam, gdzie jej miejsce, czyli do działów odpowiedzialnych za stan, rozwój i wdrożenia technologii cyfrowych.

W 2022 budżety firm na technologie informatyczne wzrosną o 5,1%, osiągając rekordowy poziom 4,5 biliona dolarów. Wzrost ten przekroczy poziom sprzed pandemii. Gartner przewiduje, że tempo wydatków napędzać będzie rynek oprogramowania dla przedsiębiorstw i usług IT.

Zapowiedź większych inwestycji

W opublikowanym raporcie analitycy Gartnera prognozują, że wydatki na oprogramowanie dla przedsiębiorstw wzrosną w tym roku aż o 11%, do 750 miliardów dolarów. Będzie to najwyższy wzrost spośród 5 analizowanych filtrów rynku IT i jedyny o wartości dwucyfrowej. Co warto odnotować, to fakt, że w ubiegłym roku wydatki na systemy również miały najszybszą dynamikę wzrostu (14,4%). Zdaniem ekspertów nie jest to przypadek – Bazą digitalizacji jest system: zwinny i wygodny, dopasowany do potrzeb i sytuacji firmy. Wdrażanie i rozwijanie oprogramowania, to nic innego, jak przygotowywanie gruntu pod kolejne etapy cyfryzacji. Rosnące wydatki w software, są zapowiedzią większych inwestycji w pozostałych obszarach – uważa Michał Górecko. 

Warto podkreślić, że oprogramowanie dla biznesu czekają zmiany. Coraz częściej technologia wykorzystywana w miejscu pracy przegrywa w pojedynku na praktyczność z tą używaną w codziennym życiu. Pracownicy, nie mogą zrozumieć, dlaczego technologia, z którą pracują, odstaje od tej, która daje im rozrywkę i zabawę. To oznacza, że niewygodne systemy i trudne w użyciu oprogramowanie będzie wypierane przez znacznie bardziej przyjazne i intuicyjne rozwiązania.

Popyt na usługi

Drugim najlepiej rozwijającym się segmentem będą usługi IT, w tym zarządzanie infrastrukturą i doradztwo w zakresie IT. Według Gartnera, wydatki w tym segmencie wzrosną o 7,9%, do 1,3 bln USD. – Wiele firm boryka się z problemem zrozumienia, co tak naprawdę liczy się w zarządzaniu wydatkami na technologie. Potrzebują wsparcia i doradztwa ze strony doświadczonych specjalistów – zauważa Górecko. 

Gartner uważa, że do 2025 roku większość firm będzie w coraz większym stopniu polegać na konsultantach zewnętrznych. Powodem jest potrzeba przyspieszenia tempa zmian, ponieważ firmy dostrzegają, że pogłębiają przepaść między cyfrowymi ambicjami i oczekiwaniami a swoimi wewnętrznymi możliwościami.

Wzrost uzależniony od półprzewodników

Pozostałe trzy z pięciu głównych filarów rynku IT, które cyklicznie pod lupę bierze Gartner, także odnotują wzrost, ale już nie tak imponujący. Ich tempo nie przekroczy średniej dla całego rynku (5,1%). Najszybciej rozwijać się będzie sektor Data Center, który wzrośnie o 4,7% i w 2022 będzie wart 226,5 mld dolarów. Dalej są rynek urządzeń (3,3%), choć w przypadku tego segmentu wiele zależy od tego, jak wyglądać będzie sytuacja na rynku półprzewodników, w którym kluczową rolę gra dostępność, a z tą w ostatnich miesiącach bywało różnie. Więcej będziemy na pewno wiedzieć w połowie 2022. Jeżeli nie będzie większych problemów w łańcuchach dostaw, to na konta producentów urządzeń w tym roku trafi łącznie 813,7 mld dolarów.

Najwolniej rósł będzie największy z pięciu filarów rynku teleinformatycznego, czyli usługi w zakresie łączności (1,3%). Eksperci Gartnera spodziewają się, że w tym roku ten sektor wart będzie aż 1,462 bln dolarów.

Innowacyjne rozwiązania nie są już tylko „miłym dodatkiem” w walce rynkowej, ale niczym pasy bezpieczeństwa w samochodzie – stanowią element podstawowego wyposażenia konkurencyjnej organizacji. Firmy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest wdrożenie adekwatnych technologii. Gartner spodziewa się, że w kolejnych latach tempo, w jakim rosły będą wydatki na technologie, nie traci na impecie.