Globalny rynek oprogramowania jest wart więcej niż PKB Grecji

18-08-2020

Według IDC, w 2019 światowe przychody z dostawców oprogramowania dla przedsiębiorstw wzrosły o 7,5%, do prawie 225 mld dolarów.

Biznes inwestuje w IT i szybko się to nie zmieni - taki wniosek płynie z raportu opublikowanego przez IDC. Zdaniem analityków, technologie dla biznesu będą podążały śladami konsumenckich i stawiały na rozwiązania mobilne. W ubiegłym roku wartość rynku oprogramowania dla biznesu była równa 225 mld dolarów. W porównaniu do 2018 to wzrost aż o 7,5%. Czy to koniec hossy na rynku oprogramowania dla biznesu?

Z roku na rok biznes wydaje coraz więcej na zaawansowane systemy IT. Eksperci z IDC szczegółowo przeanalizowali wydatki przedsiębiorstw w 5 segmentach: systemów klasy ERP oraz CRM, a także aplikacji do zarządzania produkcją, łańcuchem dostaw i oprogramowania dedykowanego inżynierom. Z opublikowanego w lipcu podsumowania roku 2019 wynika, że biznes wydał aż 225 mld dolarów na systemy IT. Oznacza to, że globalny rynek oprogramowania dla firm jest wart więcej niż PKB, które wypracowała Grecja.

Duży apetyt na systemy

W ubiegłym roku przedsiębiorcy ochoczo inwestowali. Eksperci zwracają uwagę, że doskonale widać to po wysokiej dynamice wzrostu wartości projektów cyfrowych. Jak podaje firma analityczna, inwestycje w software były w ubiegłym roku wyższe o średnio o 7,5% niż 2018.

- Zaawansowane oprogramowanie jest kluczowe w osiągnięciu przewagi konkurencyjnej. Pozwala integrować szereg biznesowych obszarów firmy, automatyzuje 
i przyspiesza wiele operacji. Jednym słowem - jest motorem biznesu, dostarczającym danych oraz narzędzi niezbędnych do działania w gospodarce cyfrowej.
- tłumaczy Rafał Orawski, Prezes BPSC i dodaje - Po pierwszej fali cyfrowej transformacji, przychodzi kolejna. Na tej drugiej fali płyną firmy, które wymieniają lub rozwijają system wdrożony kilka, czy nawet kilkanaście lat temu. - kończy szef śląskiego producenta systemów ERP.

Z kolei Mickey North Rizza, wiceprezes programu ds. aplikacji korporacyjnych i handlu cyfrowego w IDC Systemy zwraca uwagę na coś jeszcze innego.

- Inicjatywy związane z transformacją cyfrową niosą często duże zmiany. Biznes reformuje ekosystem przedsiębiorstwa przy użyciu nowoczesnych aplikacji, najlepszym tego przykładem jest postępująca w wielu branżach możliwość telepracy. - mówi North Rizza i dodaje - Aplikacje korporacyjne stały się dziś bazą do rozwoju procesów biznesowych, zaangażowania pracowników i obsługi klienta. To pozwala na identyfikowanie nowych przestrzeni do transformacji i wzmacniania pozycji na rynku. - kończy ekspert.

Koniec złotej dekady?

Ostania dekada było bardzo dobra dla dostawców oprogramowania. Jak wynika z prognoz IDC, w ciągu najbliższych kilku lat nie ulegnie to zmianie. Do niemal połowy lat 20-tych, rok do roku rynek oprogramowania będzie rósł w tempie 3,4%. Jak pokazują estymacje analityków, w 2024 roku dostawcy systemów IT takich jak m.in. ERP, CRM, czy MES zarobią prawie 266 mld dolarów, o 44 mld więcej niż w 2019 roku.

Co ważne, sam rynek będzie zmieniał się i to dość mocno. Jak wyjaśnia Dyrektor ds. Zarządzania Produktem w BPSC, wpływ mają na to klienci. Sławomir Kuźniak zauważa, że w najbliższym czasie znacznie rozwinie się rynek aplikacji mobilnych dedykowanych biznesu.

- Jako dostawca oprogramowania dla biznesu widzimy, że wśród przedsiębiorców rośnie zainteresowanie szybkim dostępem do informacji i danych gromadzonych w systemach. Nie tylko kadra wyższego stopnia, ale też szefowie produkcji czy logistyki, chcą na bieżąco monitorować procesy, które zachodzą wewnątrz organizacji, także w bezpośrednim otoczeniu. - zauważa Sławomir Kuźniak i dodaje - Zachowanie produktywności poza stanowiskiem pracy jest możliwe dzięki wykorzystaniu zwinnych rozwiązań oraz technologii i to dla biznesu jest dziś kluczowe. Dlatego coraz więcej firm poszukuje narzędzi umożliwiających zdalny dostęp do tych samych aplikacji i danych, z których pracownik może korzystać w firmie. — kwituje ekspert z BPSC.

Podobne wnioski znajdziemy w raporcie IDC. Jak zauważają autorzy raportu, dostawcy już teraz aktywnie pracują nad automatyzacją zadań niższego poziomu w aplikacjach. Według firmy doradczej, ten trend będzie się utrzymywał, a nawet będzie kluczowym czynnikiem w określaniu pozycji rynkowej wśród dostawców aplikacji dla przedsiębiorstw w przyszłości.

Nowy pracownik, nowe oczekiwania

Wpływ na rozwój oprogramowania dla biznesu będą miały też naturalne zmiany na rynku pracy. Do 2030 r. ponad 70% siły roboczej stanowić będą milenialsi lub młodsze generacje.

- Te nowe pokolenia oczekiwać będą natychmiastowego dostępu do danych i zasobów przedsiębiorstwa, a także zwinnych narzędzi do wykonywania obowiązków - adekwatnych systemów, aplikacji mobilnych. - mówi Rafał Orawski - Jako dostawca IT dla biznesu już teraz myślimy o tym. Dlatego nasze produkty cyklicznie ewoluują. - mówi szef BPSC.

Martha Bennett, analityk firmy Forrester Research zauważa, że wprowadzenie mobilnych rozwiązań ma jeszcze jedną zaletę.

- Wykorzystanie aplikacji mobilnych na większą skalę może rozwinąć, a nawet stworzyć nowe modele biznesowe i zrewolucjonizować całe branże. - zauważa ekspert.

Dodatkową zachętą może być też to, że mobilność staje się coraz bardziej powszechna w wielu sektorach przemysłu, bo znacząco podnosi jego produktywność. Jak podaje Forrester, przedsiębiorcy z sektora wytwórczego z Ameryki Północnej i Europy, którzy wprowadzili klony klasycznych rozwiązań Business Intelligence na urządzeniach mobilnych, podnieśli aż czterokrotnie produktywność w czasie nie dłuższym niż trzy lata.