Taktyczna zmiana w przemyśle

28-07-2020

Tylko jedna na dziesięć pytanych firm z sektora wytwórczego deklaruje, że COVID-19 nie wpłynął na jej działalność, wynika z raportu amerykańskiej firmy Fictiv.

Ogromna większość przedsiębiorstw przemysłowych odczuła na własnej skórze wpływ pandemii. Jak wynika z deklaracji menadżerów, przyczyną ich kłopotów był spadek sprzedaży i zachwianie równowagi w łańcuchu dostaw.

Jak wynika z raportu 2020 State of Manufacturing (SoM), za opracowanie którego odpowiada firma Fictiv, niemal 9 na 10 przedsiębiorstw przemysłowych odczuło negatywny wpływ koronawirusa na swoją działalność. Zaledwie 11% ankietowanych zadeklarowało, że nie odnotowali oni żadnych wahań.

Wyniki ankiety nie są zaskoczeniem. Dane GUS pokazywały, że wartość produkcji przemysłowej między marcem a majem spadała. Dopiero w czerwcu powróciła do poziomu sprzed roku. – zauważa Michał Górecko z BPSC i tłumaczy – W niektórych branżach, jak na przykład motoryzacyjnej, mocno zwolniła sprzedaż, co wpływało na mniejsze zamówienia u producentów komponentów do samochodów. – opisuje Dyrektor Sprzedaży ze śląskiej spółki dostarczającej zaawansowane oprogramowanie dla sektora przemysłowego.

Jak się okazuje, sytuacja w naszym kraju była podobna do tej panującej w innych częściach świata. Według opinii 44% respondentów badania SoM 2020, gorsza sytuacja ich firmy była efektem spadku koniunktury na rynku. Niewiele mniejszy odsetek pytanych (41%) deklaruje, że głównym powodem problemów jest wzrost kosztów materiałów i komponentów oraz wydłużenie czasu produkcji.

Ostrożnie z offshoringiem

A co przyniesie najbliższa przyszłość? Jak wynika ze wspomnianego raportu, aż 84% pytanych menadżerów twierdzi, że w porównaniu z okresem sprzed pandemii, w nowej rzeczywistości będą zdecydowanie bardziej ostrożnie podchodzić do offshoringu, czyli procesu przeniesienia wybranych procesów przedsiębiorstwa za granicę.

Aż 73% pytanych będzie dążyła do tego, by zminimalizować swoją zależność od Państwa Środka. Jednak nie dojdzie do całkowitej rezygnacji z usług chińskich podwykonawców. 3 na 4 pytane firmy nadal zaopatrywać się będą w Azji, ale przybywa przedsiębiorstw, które planują przenieść produkcję bliżej swoich głównych rynków.

Od kilku lat coraz więcej mówi się o reindustralizacji i reshoringu. Ta dyskusja zaczęła się po kryzysie z 2008 roku, po którym kolejni producenci decydowali się na przeniesienie produkcji bliżej macierzystych rynków. Jednak wciąż znaczna część globalnych łańcuchów wartości zaczyna się w Chinach, co z pewnością nie ulegnie zmianie z dnia na dzień. – zauważa Michał Górecko z BPSC.

Podobnego zdania jest Jean Olivieri, dyrektor operacyjny Fictiv, który mówi:

- Chiny nadal oferują szereg korzyści w zakresie infrastruktury i możliwości produkcyjnych, co czyni je stabilną częścią ważnego ogniwa w łańcuchu dostaw, w niemal każdej branży.

Zdaniem przedstawiciela polskiej spółki technologicznej BPSC, w najbliższym czasie możemy się spodziewać sporych inwestycji w IT branży logistycznej.

- Menadżerowie zarządzający łańcuchem dostaw wsparcia będą szukali w technologii. Inwestycja w zaawansowane IT będzie podstawą do budowy każdego sprawnego, odpornego na zawirowania rynkowe i responsywnego łańcucha dostaw, który dopasuje się do różnych lokalizacji i popytu. - tłumaczy Sławomir Kuźniak, Dyrektor ds. Zarządzania Produktem ze śląskiej spółki IT.

Nowe możliwości w nowej rzeczywistości

97% ankietowanych jest przekonanych, że COVID-19 stworzył nowe możliwości dla biznesu. Zdaniem menadżerów, drzwi, które uchyliła przed przemysłem pandemia, można będzie otworzyć szerzej dzięki technologii, wykorzystując pojawiające się okazje. Aż 87% kadry kierowniczej globalnych firm produkcyjnych deklaruje, że w najbliższym czasie transformacja cyfrowa ich przedsiębiorstw będzie miała wysoki priorytet.

- Przybywa świadomych menadżerów, którzy zdają sobie sprawę, że prowadzenie biznesu, zdobywanie klientów czy odpowiedzialna praktyka kadrowa, uzależnione są od technologii. To przekłada się na inwestycje, bo biznes wciąż nie nasycił się komputerową innowacją. - mówi Michał Górecko i dodaje - Gdy spojrzymy na przedstawicieli dowolnej branży, z łatwością zauważymy że ci, którzy mogli pochwalić się wyższym poziomem ucyfrowienia, zdecydowanie lepiej radzili sobie w nowej rzeczywistości. Byli bardziej elastyczni i zwinni. - kończy ekspert z katowickiej firmy. 

Czy koronawirus pokazał menadżerom, że inwestycja w IT przynosi zwrot z inwestycji? Odpowiedź znajdziemy w danych IDC. Zdaniem analityków pracujących w tej firmie doradczej, pomimo pandemii w 2020, przedsiębiorcy na projekty cyfrowe przeznaczą o 10% więcej niż przed rokiem.