Nowy inwestor w Forterro

01-03-2022

Szwajcarski fundusz private equity Partners Group inwestuje w Forterro.

W wyniku finansowania europejski dostawca oprogramowania klasy ERP pozyska 1 mld euro na inwestycje. Forterro wraz z grupą lokalnych firm technologicznych tworzących grupę, w ubiegłym roku zanotowało bardzo dobre wyniki finansowe, wzrosły zarówno przychody stałe, jak i EBITDA.

Forterro to grupa 10 lokalnych firm tworzących oprogramowanie klasy ERP, z których korzysta ponad 10 tys. małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych w kilku krajach Europy. Do Forterro należą obecnie m.in.: szwedzkie firmy Jeeves i Infocube, szwajcarska spółka SolvAxis, francuska firma Sylob i Clipper, niemiecki Abas oraz katowickie BPSC, które jest częścią grupy od 2017 r.

Inwestycja warta miliardy

Z początkiem marca Forterro ogłosiło, że podpisało umowę ze szwajcarskim funduszem private equity Partners Group. Na mocy podpisanej umowy, fundusz działający na niepublicznym rynku kapitałowym zainwestuje w Forterro 1 mld euro nabywając udziały od Battery Ventures.- W ciągu ostatniego roku intensywnie pracowaliśmy nad nową strategią, którą nazwaliśmy ‘Forterro 3.0’. Jej filarami są inwestycje w kapitał ludzki i infrastrukturę. – mówi Dean Forbes, Dyrektor Generalny Forterro i dodaje - Bardzo ważnym elementem procesu transformacji zapoczątkowanego w tym roku jest nawiązanie współpracy z inwestorem, który podzielałby z nami tę wizję, a Partners Group jest dla nas właściwym partnerem.

Dobry rok dla całej grupy

W ubiegłym roku Forterro i firmy wchodzące w skład grupy zanotowały bardzo dobre wyniki finansowe. Wzrosły zarówno przychody stałe, jak i EBITDA. Z początkiem nowego roku dostawca systemów zreorganizował swoje struktury. Zmiany mają na celu wzmocnienie zespołów zarządzających, ale również umocnienie na pozycji czołowego dostawcy systemów zintegrowanych w sektorze wytwórczym.

- Forterro jest doskonałym przykładem właściwego rozwoju. Z lokalnego nordyckiego dostawcy systemów ERP dla sektora produkcyjnego, w ciągu kilkunastu lat wyrosła stabilna, dobrze zarządzana, ogólnoeuropejska grupa firm oferujących wyspecjalizowane systemy zintegrowane. – powiedziała Bilge Ogut, partner i szef działu technologii private equity w Partners Group dodając jednocześnie, że już na etapie rozmów, fundusz był przekonany o jakości produktów Forterro i kompetencjach ludzi, którzy za nimi stoją. - Perspektywy rozwoju grupy – poparte wynikami za rok 2021 – sprawiają, że z dużym entuzjazmem zapatrujemy się na naszą współpracę.- mówi przedstawicielka Partners Group.

- Połączenie sił z Partners Group, to ostatni krok w procesie transformacji naszej firmy i usług. Naszym celem jest umocnienie pozycji w sektorze przemysłowym, w szczególności w obszarze małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych. Chcemy to osiągnąć dostarczając gotową do pracy platformę ERP o szerokim zakresie możliwośći. - podsumowuje Forbes.